5 faktów o wegetarianizmie, które zmienią twoje życieOdrzucanie mięsa z powodów etycznych, środowiskowych lub zdrowotnych jest coraz częstsze. Ostatnie badania pokazują, że więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej decyduje się na zaprzestanie jedzenia zwierząt. Liczba wegan i wegetarian na świecie wzrosła 10-krotnie od 1990 do 2014 roku. Weganizm - dieta, która unika wszystkich produktów zwierzęcych, w tym jaj, mleka, miodu i pyłku pszczelego - jest jedną z najpopularniejszych form wegetarianizmu. Liczba wegan w USA potroiła się w ciągu ostatniej dekady - obecnie w kraju żyje około pół miliona wegan. Diety wegetariańskie oferują wiele korzyści: Mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2, pomóc w utracie wagi, a także zwiększyć spożycie witamin, minerałów, błonnika i fitochemikaliów (roślinnych związków chemicznych).

Jeśli nie jesteś gotowy na całkowitą rezygnację z mięsa, ale chcesz zacząć poznawać żywność pochodzenia roślinnego, spróbuj najpierw zrobić małe kroki w kierunku zostania wegetarianinem. Oto pięć faktów na temat bycia wegetarianinem, które zmienią Twoje życie:

Gdzie znajdziesz białko roślinne?

Jeśli martwisz się, że nie uzyskasz wystarczającej ilości białka z diety wegetariańskiej, możesz być spokojny: Wszystkie pokarmy roślinne - ziarna, nasiona, rośliny strączkowe, orzechy i warzywa - zawierają białko. Ale istnieją źródła roślinne, które są szczególnie bogate w białko, takie jak soja, fasola, soczewica, quinoa, tofu i seitan. Możesz uzyskać jeszcze więcej białka, dodając orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe do swojej diety lub łącząc je. Na przykład orzeszki ziemne i fasola mają wysoką zawartość białka, a razem dostarczają go jeszcze więcej. Jeśli martwisz się o uzyskanie wystarczającej ilości żelaza, możesz wybrać pokarmy roślinne bogate w żelazo, takie jak rośliny strączkowe, ciemna zielenina liściasta, nasiona i rodzynki.

Twoja dieta będzie bardziej odżywcza

Wegetarianie ogólnie mają niższe ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, niektórych rodzajów raka i innych chorób. Jest to częściowo spowodowane tym, że ludzie, którzy stosują dietę wegetariańską, mają tendencję do bycia ogólnie bardziej świadomymi zdrowia: W porównaniu z osobami jedzącymi mięso częściej regularnie ćwiczą, unikają palenia, piją mniej alkoholu i mają zdrową wagę. Jednak nawet jeśli nie jesteś tak zdrowy, bycie wegetarianinem może poprawić twoje zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ dieta wegetariańska jest naturalnie bogata w wiele składników odżywczych, które są niezbędne dla dobrego zdrowia. Wegetarianie są mniej narażeni na anemię z niedoboru żelaza, niedobór witaminy B12 i niedobór cynku niż osoby jedzące mięso.

Będziesz miał więcej energii

Wegetarianie mają niższy wskaźnik otyłości niż osoby jedzące mięso. A otyłość jest czynnikiem ryzyka dla wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca, udaru i niektórych rodzajów raka. Dieta wegetariańska może również zmniejszyć stan zapalny, który może przyczynić się do takich chorób jak zapalenie stawów, astma i zaburzenia autoimmunologiczne. Dieta wegetariańska jest naturalnie bogata w błonnik, witaminy i minerały, które zwiększają energię i pomagają organizmowi usunąć toksyny. Dieta wegetariańska może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, które powodują zmęczenie. Dla większości ludzi, przyjęcie diety wegetariańskiej nie będzie miało natychmiastowego wpływu na poziom energii. Jeśli czujesz się zmęczony po przejściu na dietę wegetariańską, może to być spowodowane zakłóceniami w codziennej rutynie lub spadkiem spożycia żelaza.

Zwierzęta nie będą cierpieć

Wiele osób decyduje się przestać jeść mięso w ramach dążenia do zminimalizowania cierpienia zwierząt. Dieta wegetariańska zmniejszy liczbę zwierząt, które zabijasz: Krowy, świnie, kurczaki i inne zwierzęta hodowlane są często hodowane w złych warunkach i wysyłane do rzeźni. Wegetarianie często mają pozytywny wpływ na zwierzęta także w inny sposób. Mogą być wolontariuszami w schroniskach dla zwierząt, pomagać rannym dzikim zwierzętom lub przekazywać datki na rzecz grup broniących praw zwierząt. Zwierzęta żyjące na wolności są również zagrożone przez działalność człowieka. Utrata siedlisk i zmiany klimatyczne są ogromnym problemem dla dzikich zwierząt, podobnie jak kłusownictwo i handel. Możesz pomóc zwierzętom w takich sytuacjach poprzez wolontariat lub darowizny dla organizacji, które pracują na rzecz ich ochrony.

To lepsze dla planety

Wiele z pokarmów, które jedzą wegetarianie, jest dobrych dla naszej planety. Jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów i nasion oznacza, że otrzymasz mnóstwo błonnika, witamin i minerałów. To może pomóc Ci uniknąć chorób, co oznacza, że będziesz mniej polegać na opiece zdrowotnej, która zużywa wiele zasobów. Możesz również zmniejszyć swój ślad węglowy poprzez zmniejszenie ilości spożywanego mięsa: Krowy są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. W rzeczywistości, rolnictwo zwierzęce jest odpowiedzialne za więcej emisji gazów cieplarnianych niż cały sektor transportu. Hodowla zwierząt na żywność zużywa również duże ilości wody i ziemi. Wegetarianie mogą jeszcze bardziej zmniejszyć swój ślad węglowy, wybierając żywność, której produkcja wymaga mniej energii. Na przykład, rośliny strączkowe, orzechy i soja wymagają więcej światła słonecznego niż warzywa, więc są lepsze dla środowiska.

Wegetarianie mogą jeszcze bardziej zmniejszyć swój ślad węglowy, wybierając żywność, której produkcja wymaga mniej energii. Na przykład, rośliny strączkowe, orzechy i soja wymagają więcej światła słonecznego niż warzywa, więc są lepsze dla środowiska.