5 najlepszych wskazówek, jak rozpocząć dietę niskowęglowodanowąCzy słyszałaś o najnowszym trendzie żywieniowym? Jest to dieta niskowęglowodanowa. Popularność tego planu odchudzania gwałtownie wzrosła w ostatnich latach i łatwo dostrzec dlaczego. Dieta niskowęglowodanowa może spowodować szybką utratę wagi, poprawić poziom cukru we krwi i pomóc zmniejszyć czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Istnieje jednak wiele różnych wersji tej diety. Niektóre mogą być bardziej niezdrowe niż inne, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, czym jest dieta o ograniczonej zawartości węglowodanów i jak można ją odpowiedzialnie wdrożyć. Czytaj dalej, aby poznać kilka wspaniałych wskazówek dotyczących rozpoczęcia diety niskowęglowodanowej, która poprawi Twoje zdrowie.

Wiedzieć, czego się spodziewać na diecie low-carb

Każdy człowiek jest inny, dlatego ważne jest, abyś był świadomy tego, jak dieta niskowęglowodanowa wpłynie na Ciebie. Powinieneś zwrócić uwagę na następujące efekty uboczne podczas stosowania diety low-carb.

  • Prawdopodobnie szybko stracisz na wadze - Jest to najczęstszy efekt uboczny diety low-carb. W rzeczywistości ludzie mogą schudnąć na prawie każdej diecie, jeśli uważają na to, co jedzą i ile kalorii spożywają. Ponieważ diety low-carb ograniczają spożycie węglowodanów, które są zwykle głównym źródłem kalorii w diecie, utrata wagi jest bardzo prawdopodobna.
  • Możesz doświadczyć zmęczenia - W miarę utraty wagi wody, możesz czuć się zmęczony lub ospały. Jest to normalne i prawdopodobnie minie w miarę kontynuowania diety low-carb.
  • Możesz mieć częste wypróżnienia - Jest to również normalny efekt uboczny diety low-carb.
  • Mogą wystąpić bóle głowy - jest to również dość powszechne podczas stosowania diety low-carb.

Znajdź odpowiednią dla siebie równowagę

Nie ma jednego uniwersalnego planu dietetycznego. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla kogoś innego. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dietę niskowęglowodanową, która działa dla Ciebie. Aby to zrobić, trzeba będzie najpierw określić swój poziom spożycia węglowodanów. Możesz to zrobić, obliczając swoje dzienne spożycie węglowodanów.

Następnie trzeba będzie zdecydować, ile gramów węglowodanów dziennie można spożywać i nadal osiągnąć swoje zdrowie i cele utraty wagi. Możesz stopniowo zwiększać spożycie węglowodanów, gdy twoje ciało dostosuje się do diety. Możesz również spróbować różnych rodzajów diet niskowęglowodanowych, aby zobaczyć, który z nich działa najlepiej dla Ciebie.

Zaangażuj się w zdrowy styl życia, a nie tylko w dietę

Diety low-carb są często kojarzone z szybką utratą wagi. Jednak podstawowym celem każdego zdrowego planu żywieniowego jest poprawa zdrowia. Dieta low-carb może być bardzo skuteczna w pomaganiu w osiągnięciu celów zdrowotnych, takich jak obniżenie poziomu cukru we krwi i zwiększenie wrażliwości na insulinę. Jednak nie powinieneś skupiać się tylko na krótkoterminowych korzyściach z diety. Zamiast tego powinieneś pomyśleć o długoterminowych korzyściach zdrowotnych, które płyną z diety niskowęglowodanowej.

Nie bój się tłuszczów

Podczas gdy diety low-carb bardzo często mają wysoką zawartość białka, tłuszcze są również niesamowicie ważne. Na diecie low-carb prawdopodobnie będziesz spożywać więcej tłuszczu niż na diecie o wyższej zawartości węglowodanów. Jednakże, nie jest to koniecznie zła rzecz. Tłuszcz jest ważnym źródłem energii, witamin i minerałów. Jest również niezbędny do produkcji hormonów oraz zdrowej skóry i włosów. Istnieje wiele różnych rodzajów tłuszczów, a niektóre są zdrowsze niż inne. Dieta low-carb jest często bogata w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Te zdrowe tłuszcze mogą faktycznie pomóc obniżyć poziom cholesterolu i chronić przed chorobami serca. Diety low-carb mogą być również wysokie w tłuszczach nasyconych. Podczas gdy te tłuszcze nie są koniecznie złe dla Ciebie, są to zwykle rodzaje tłuszczów, które zwiększają poziom złego cholesterolu. Podczas stosowania diety low-carb należy upewnić się, że spożywamy zdrowe tłuszcze i ograniczamy niezdrowe. Niektóre zdrowe tłuszcze, które są powszechnie spożywane na diecie low-carb obejmują orzechy, nasiona, awokado i oliwę z oliwek.

Nie polegaj na koktajlach lub batonach

Wiele osób na dietach low-carb polega w dużej mierze na koktajlach i batonach, aby spełnić swoje codzienne potrzeby żywieniowe. Nie jest to zdrowe i powinieneś unikać polegania zbyt mocno na tych produktach w ramach diety low-carb. Produkty te mogą być również dość drogie i mogą nie pasować do Twojego budżetu. Zamiast tego powinieneś skupić się na dodaniu do swojej diety większej ilości całych, naturalnych pokarmów. Węglowodany można uzyskać z wielu różnych pokarmów, w tym warzyw, owoców, roślin strączkowych, zbóż i produktów mlecznych. Na rynku dostępnych jest również wiele pokarmów bogatych w białko, które mogą pomóc Ci spełnić Twoje dzienne zapotrzebowanie na białko.

Jeśli czujesz się bardzo głodny podczas stosowania diety low-carb, może to być znak, że zbytnio ograniczasz spożycie węglowodanów. Ważne jest, aby nie pozostawać zbyt długo bez jedzenia podczas stosowania diety low-carb. Jeśli czujesz się bardzo głodny, być może trzeba zwiększyć spożycie węglowodanów. Zbyt długie przerwy w jedzeniu mogą spowolnić lub nawet zatrzymać utratę wagi. Poza spowolnieniem utraty wagi, zbyt długie przebywanie bez jedzenia może powodować zmęczenie, bóle głowy i słabą koncentrację umysłową.

Dieta niskowęglowodanowa może być bardzo zdrowym sposobem na utratę wagi. Należy jednak upewnić się, że nie stosujesz bardzo niskiej diety węglowodanowej, która nie jest zdrowa. Możesz osiągnąć wspaniałe rezultaty z diety low-carb, o ile przestrzegasz zdrowego planu żywieniowego, który jest przeznaczony dla Ciebie. Nie powinieneś czuć się głodny lub pozbawiony, i nie powinieneś czuć się tak, jakby brakowało ci niezbędnych składników odżywczych.