Korzyści z masła orzechowego w diecie‍Masło orzechowe jest pokarmem, który w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Choć można to przypisać jego powszechnemu stosowaniu jako smarowidła do kanapek, masło orzechowe przynosi również pewne godne uwagi korzyści zdrowotne, jeśli jest spożywane regularnie jako część zbilansowanej diety. Masło orzechowe jest doskonałym źródłem ważnych witamin i minerałów; przede wszystkim witaminy E, niacyny, witaminy B6 i folianów. Jest również dobrym źródłem białka i błonnika pokarmowego. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom płynącym z zastosowania masła orzechowego w diecie, jak można je włączyć do własnego planu żywieniowego i jakie rodzaje należy wziąć pod uwagę podczas zakupów tego wszechstronnego produktu spożywczego.

Bogate źródło witamin i minerałów

Orzeszki ziemne są doskonałym źródłem witamin i minerałów, w szczególności witaminy E, niacyny, witaminy B6 i folianów. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki naszego ciała przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jest również niezbędna dla zdrowej skóry i może być korzystna dla osób z łuszczycą i egzemą. Niacyna również działa jako silny przeciwutleniacz chroniący przed uszkodzeniem komórek.

Witamina B6 wspomaga metabolizm aminokwasów, pomagając obniżyć ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Folian jest ważny dla zdrowia naszego rdzenia kręgowego i mózgu, szczególnie w czasie ciąży. Masło orzechowe jest również dobrym źródłem białka i błonnika pokarmowego.

Dobre źródło błonnika pokarmowego

Oprócz tego, że jest świetnym źródłem witamin i minerałów, masło orzechowe jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Dla ludzi, którzy nie spożywają wystarczającej ilości błonnika w swojej diecie, może to być doskonały powód, aby dodać masło orzechowe do swojego planu diety.

Błonnik pomaga promować zdrowy układ trawienny i może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Aby zmaksymalizować korzyści zdrowotne płynące z błonnika pokarmowego, należy starać się spożywać od 25 do 30 gramów dziennie. Może to być trudne do osiągnięcia dla niektórych osób, zwłaszcza jeśli przestrzegają planu utraty wagi. Dodanie masła orzechowego do swojej diety może być wygodnym i smacznym sposobem na zwiększenie spożycia błonnika.

Potęga białka

Orzeszki ziemne były używane jako źródło białka przez wiele lat ze względu na ich wysoką zawartość białka. W zależności od odmiany, orzeszki ziemne mogą zawierać od 20 do 35 procent białka. To sprawia, że są cennym źródłem białka dla osób stosujących dietę wegańską, a także tych, którzy chcą budować mięśnie.

Białko może wspomóc wysiłki zmierzające do utraty wagi poprzez utrzymywanie uczucia sytości przez dłuższy czas, co może pomóc uniknąć pokusy podjadania niezdrowych produktów między posiłkami. Może również poprawić sytość i pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi w dłuższej perspektywie poprzez poprawę funkcji metabolicznych organizmu.

Masło orzechowe jest doskonałym wyborem źródła białka, szczególnie dla tych, którzy są wrażliwi na białko serwatkowe. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy masło orzechowe może być użytecznym źródłem białka, nie powinno być stosowane jako substytut innych pokarmów bogatych w białko, takich jak pełne ziarna i rośliny strączkowe.

Może pomóc w utracie wagi

Orzeszki ziemne są często kojarzone z przyrostem masy ciała. Jednak ostatnie badania sugerują, że orzeszki ziemne mogą być faktycznie przydatne w wysiłkach na rzecz utraty wagi. W jednym z badań naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy spożywali orzeszki ziemne jako część planu dietetycznego opartego na śniadaniu, stracili więcej wagi niż ci, którzy nie uwzględnili orzeszków ziemnych.

Naukowcy uważają, że jest to spowodowane wysoką zawartością białka w orzeszkach ziemnych i niskim indeksem glikemicznym. Istnieją pewne dowody sugerujące, że regularne spożywanie orzeszków ziemnych może pomóc w promowaniu zdrowej wagi i zapobieganiu przyrostowi masy ciała u niektórych osób. Może to być szczególnie ważne dla osób, które są zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2, ponieważ nadwaga jest kluczowym czynnikiem ryzyka.

Jeśli orzeszki ziemne mogą być stosowane jako część zdrowej, zbilansowanej diety w celu zapobiegania przyrostowi masy ciała i promowania utraty wagi, to z pewnością warto je włączyć do regularnego jadłospisu.

Oprócz witamin i minerałów omówionych powyżej, masło orzechowe jest również dobrym źródłem żelaza, magnezu i miedzi. Jest również źródłem białka i błonnika pokarmowego, które są ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

Orzechy ziemne i masło orzechowe zawierają również resweratrol, który został powiązany ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i choroby Alzheimera. Istnieją również pewne dowody na to, że orzeszki ziemne mogą mieć właściwości przeciwzapalne i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia egzemy u dzieci.

Orzechy ziemne i masło orzechowe są również źródłem potasu, który może pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu ciśnienia krwi i zmniejszyć ryzyko udaru. Podczas gdy orzechy ziemne i masło orzechowe mają wiele godnych uwagi korzyści zdrowotnych, należy pamiętać, że zawierają one również znaczną ilość tłuszczu. Ważne jest, aby pamiętać, aby spożywać orzeszki ziemne i masło orzechowe z umiarem.

Jak włączyć masło orzechowe do swojej diety

Masło orzechowe jest uniwersalnym produktem spożywczym, który może być stosowany na wiele sposobów w zdrowym planie żywieniowym. Może być używane zamiast innych masła orzechowego i może być dodawane do smoothies lub używane jako dodatek do granoli i musli.

Masło orzechowe można stosować jako smarowidło do kanapek i bajgli, dodawać do ciastek owsianych lub krakersów jako przekąskę, mieszać z owsianką i dodawać do potraw typu stir-fry i curry jako źródło białka. Łatwo jest włączyć masło orzechowe do planu zdrowego odżywiania i jest na to wiele sposobów.