Jak dobrze się odżywiać i być w formie: 10 sposobów na zrównoważony posiłekIstnieje tak wiele sposobów, aby jeść dobrze, pozostać w formie i utrzymać zdrową wagę. Nie jest to jednak tak łatwe, jak się wydaje. Istnieje tak wiele pokus, a my jesteśmy nieustannie zasypywani obrazami celebrytów, którzy wydają się prowadzić idealne, bezstresowe życie dzięki swojej ścisłej diecie i rutynie ćwiczeń. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na zdyscyplinowaną rutynę w swoim napiętym harmonogramie, weź się w garść - istnieje wiele prostych sposobów na to, by dobrze się odżywiać i zachować formę, nie czyniąc z tego swojej życiowej misji.

Zbilansowane posiłki - czy warto

Ostatnio było dużo szumu wokół węglowodanów, a niektórzy eksperci posunęli się nawet do stwierdzenia, że wszyscy powinniśmy przejść na low carb. Choć prawdą jest, że nie potrzebujemy tak wielu węglowodanów, jak nam się wydaje, to nadal powinniśmy je uwzględniać w naszej diecie. Dobrze zbilansowany posiłek powinien składać się z około 50% węglowodanów, 30% białka i 20% tłuszczu. Jeśli spróbujesz odciąć wszystkie węglowodany, skończysz jedząc bardzo mało, co nie jest dobrym pomysłem. Zaleca się ograniczenie cukrowych i skrobiowych węglowodanów, takich jak makaron, chleb i ryż, i zastąpienie ich warzywami, roślinami strączkowymi, nabiałem i pełnymi ziarnami.

Nie zapomnij o proteinach

Białko jest jednym z najważniejszych makroskładników potrzebnych dla Twojego organizmu, zwłaszcza jeśli próbujesz schudnąć. Białko może zmniejszyć głód i zachcianki poprzez spowolnienie trawienia pokarmu i utrzymywanie uczucia pełności przez dłuższy czas. Zaleca się, aby mieć około 25-30 gramów białka na posiłek. Łatwo to osiągnąć, jeśli w każdym posiłku uwzględnisz składniki bogate w białko - możesz dodać masło orzechowe i orzechy do kanapki, zjeść sałatkę z dodatkową fasolą lub wybrać kurczaka zamiast ryby.

Jeśli próbujesz schudnąć, powinieneś uważać, aby nie wybierać wysokotłuszczowych źródeł białka, ponieważ może to spowodować przyrost masy ciała. Dobre źródła białka o niskiej zawartości tłuszczu to jajka, nabiał oraz fasola i nasiona roślin strączkowych. Jeśli regularnie ćwiczysz, skorzystasz z diety o wyższej zawartości białka, ponieważ może ona zwiększyć metabolizm i pomóc Ci schudnąć.

Jedz zielone - warzywa w codziennej diecie

Warzywa są jednym z najzdrowszych pokarmów, jakie możesz jeść, ale wielu z nas nie je ich prawie wystarczająco dużo. Warzywa są niskokaloryczne i pakowane w witaminy, minerały i błonnik. Mogą pomóc utrzymać zdrowe serce, zapobiegać cukrzycy, a nawet obniżyć ryzyko niektórych rodzajów raka. Zaleca się spożywanie około 2-3 porcji warzyw dziennie. Może się to wydawać dużo, ale w rzeczywistości jest to bardzo łatwe do osiągnięcia, jeśli włączysz warzywa do swojego posiłku przy każdej okazji.

Jeśli zawsze będziesz mieć warzywa z obiadem lub kolacją, prawdopodobnie będziesz pamiętać, aby jeść je częściej. Możesz również spróbować przyprawić warzywa różnymi sosami i dodatkami, aby uczynić je bardziej interesującymi.

Włączanie niezbędnych tłuszczów

Było wiele złej prasy na temat tłuszczów, a wiele osób próbowało wyciąć je całkowicie. Jednak tłuszcze są niezbędną częścią zdrowej diety, a my musimy mieć pewne rodzaje. Najlepsze tłuszcze, które należy włączyć do swojej diety to tłuszcze nienasycone, takie jak awokado, orzechy, nasiona i tłuste ryby. Tłuszcze te mogą obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegać chorobom serca i pomóc Ci utrzymać zdrową wagę. Tłuszcze te są również naprawdę ważne dla twojego mózgu i pomagają w produkcji neuroprzekaźników. Jeśli próbujesz schudnąć, możesz ograniczyć pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, takie jak produkty mleczne i mięso.

Czy kiedykolwiek stwierdziłeś, że masz ochotę na słodką przekąskę, kiedy jesteś naprawdę spragniony? Jest to częste zjawisko i jest ku temu dobry powód. Kiedy jesteś odwodniony, twoje ciało przechodzi w tryb paniki, a ty pragniesz cukru i soli, aby zastąpić płyn, który straciłeś. Ważne jest, aby pozostać nawodnionym przez cały dzień i może być łatwo pamiętać, aby to zrobić, jeśli zrobisz to nawyk. Możesz trzymać butelkę z wodą przy sobie przez cały czas i upewnić się, że pijesz wystarczająco dużo.

Regularne picie wody może mieć wiele korzyści. Może pomóc zapobiec zaparciom, utrzymać zdrowy pęcherz, a nawet zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka. Może również pomóc ograniczyć apetyt i zapobiec podjadaniu, gdy czujesz głód.

Idź na spacer lub pobiegaj na zewnątrz

Nie musisz dołączać do siłowni ani zapisywać się na drogie zajęcia, aby pozostać w formie. Proste ćwiczenia, takie jak chodzenie i bieganie, są łatwe do wykonania, a mogą mieć duży wpływ na Twoje zdrowie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu kilku różnym rodzajom raka, obniżyć ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz pomóc w utracie wagi. Może również pomóc w poprawieniu nastroju i zmniejszeniu niepokoju i stresu.

Zaleca się, abyś wykonywał jakąś formę ćwiczeń przez co najmniej 30 minut dziennie, 3-4 razy w tygodniu. Możesz to ułatwić, wykonując je na zewnątrz w naturze, gdzie jest mniej prawdopodobne, że zostaniesz przerwany przez technologię.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz na dobrej drodze do dobrego odżywiania i pozostania w formie. Ważne jest, aby pamiętać, że to nie jest wyścig, i nie trzeba stać się inną osobą. Nie spiesz się i bądź dla siebie miły. Sporadyczny smakołyk jest w porządku i nie musisz stresować się każdym posiłkiem ani wywracać swojego życia do góry nogami, aby być zdrowym.