7 pokarmów, które pomagają kontrolować tarczycę i stracić wagęStan przedcukrzycowy lub upośledzona tolerancja glukozy (IGT) oraz cukrzyca typu 2 to stany, które utrudniają organizmowi przetwarzanie cukru. Prowadzi to do bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń, możesz się martwić, co to oznacza dla Twojej diety. Czy będziesz musiał odciąć się od większości węglowodanów? Czy będziesz musiał jeść bardzo małe porcje? Jak można zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań z tego stanu? Jest dobra wiadomość: Dzięki zmianie stylu życia i wsparciu, możliwe jest zarządzanie cukrzycą, a nawet zapobieganie wystąpieniu powikłań. Zarówno stan przedcukrzycowy, jak i cukrzyca typu 2 mogą być zarządzane poprzez samą dietę i ćwiczenia. Zdrowa dieta dla osób z cukrzycą lub w stanie przedcukrzycowym powinna skupiać się na owocach, warzywach, pełnych ziarnach, chudym białku (takim jak pierś z kurczaka lub ryba) oraz zdrowych tłuszczach (takich jak oliwa z oliwek). Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo się odżywiać przy danym typie cukrzycy.

Zjedz wysokobiałkowe śniadanie

Kiedy ludzie mają taką dolegliwość zdrowotną jak cukrzyca, często myślą, że muszą jeść bardzo małe porcje. W rzeczywistości, osoby z cukrzycą często mają wyższe zapotrzebowanie kaloryczne niż inni ludzie. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi pracować ciężej, aby przetworzyć cukry i inne węglowodany. Osoby z cukrzycą powinny spożywać około 15-20% dziennych kalorii z białka. Wysokobiałkowe śniadanie to świetny sposób na zasilenie organizmu na cały dzień. Jajka, jogurt grecki, twaróg i batony proteinowe to świetne pomysły na śniadanie. Najlepiej, aby białko pochodziło z chudych źródeł. Lepiej unikać źródeł o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, takich jak bekon i inne przetworzone mięsa. Te produkty mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca, które mogą być poważnym powikłaniem cukrzycy.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia są kluczowe dla zarządzania cukrzycą. Może obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejszyć stres i wzmocnić mięśnie. Może nawet pomóc Ci uniknąć cukrzycy. Ćwiczenia są tak ważne, ponieważ pomagają Twojemu organizmowi kontrolować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę. Oznacza to, że Twoje ciało będzie produkować więcej insuliny (która usuwa glukozę z krwi) w odpowiedzi na daną ilość węglowodanów.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utracie wagi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Osoby z cukrzycą mogą ćwiczyć bezpiecznie, o ile podejmą środki ostrożności i będą uważnie monitorować poziom cukru we krwi. Upewnij się, że zjesz trochę węglowodanów przed ćwiczeniami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że masz wystarczająco dużo energii podczas treningu. Jeśli nie jesz przed treningiem, poziom cukru we krwi może szybko spaść, kiedy potrzebna jest insulina.

Nie pomijaj posiłków

Regularne jedzenie, zwłaszcza w ciągu godziny po przebudzeniu, jest bardzo ważne. Pomoże to ustabilizować poziom cukru we krwi przez cały dzień. Osoby z cukrzycą często mają problemy z regulacją poziomu cukru we krwi, ponieważ ich organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Pomijanie posiłków może prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi, co może być niebezpieczne. Osoby z cukrzycą powinny jeść trzy posiłki dziennie i jedną lub dwie przekąski pomiędzy nimi. To pomoże uregulować poziom cukru we krwi i utrzymać głód na dystans.

Dostarczaj wystarczającą ilość warzyw

Warzywa są ważną częścią diety dla cukrzyków. Są one bogate w błonnik, witaminy i minerały. Warzywa są szczególnie ważne dla osób z cukrzycą, ponieważ są niskokaloryczne, a jednocześnie zawierają dużo składników odżywczych. To czyni je idealnym wyborem dla osób, które muszą pilnować swojej wagi i poziomu cukru we krwi.

Jedz fasolę i rośliny strączkowe

Kiedy szukasz źródeł białka, fasola i rośliny strączkowe są doskonałymi opcjami. Dostarczają one białka, a także ważnych składników odżywczych, takich jak błonnik, żelazo i witaminy z grupy B. Możesz je dodawać do sałatek, zup lub gulaszów, albo przekąsić je same. Są również bardzo tanie, zwłaszcza w porównaniu z produktami mięsnymi. To czyni je doskonałą opcją dla osób o ograniczonym budżecie.

Wybieraj pokarmy bogate w jod

Jod jest niezbędnym składnikiem odżywczym o wielu korzyściach zdrowotnych. Osoby z cukrzycą powinny podjąć wysiłek, aby spożywać pokarmy bogate w jod, takie jak ryby, wodorosty i produkty mleczne. Dzieje się tak dlatego, że niski poziom jodu może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi. Osoby z cukrzycą powinny starać się unikać soli niejodowanej i soli kuchennej, ponieważ często są one ubogie w jod. Inne pokarmy, które mogą powodować niski poziom jodu to kawa i herbata.

Zdrowa dieta jest krytycznym elementem zarządzania cukrzycą. Może pomóc kontrolować chorobę i zapobiec wystąpieniu powikłań. Zdrowa dieta dla osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym powinna skupiać się na owocach, warzywach, pełnych ziarnach, chudym białku i zdrowych tłuszczach. Osoby z cukrzycą powinny jeść trzy posiłki dziennie i jedną lub dwie przekąski pomiędzy nimi. Powinny one upewnić się, że zawierają składniki odżywcze, takie jak jod i błonnik w swoich posiłkach. Osoby z cukrzycą powinny unikać żywności o wysokiej zawartości cukru, soli i tłuszczu, ponieważ mogą one pogorszyć stan zdrowia. Stosowanie zdrowej diety jest ważną częścią zarządzania cukrzycą.