Niesamowite korzyści zdrowotne szpinakuIstnieje wiele korzyści z jedzenia szpinaku, a veggie jest prawie powszechnie kochany. W rzeczywistości został uznany za jedno z najbardziej popularnych i ulubionych warzyw zielonych wśród Amerykanów, wraz z jarmużem i innymi warzywami liściastymi. Stawonogi (owady, kraby, pająki i im podobne) również kochają szpinak. To superżywność zarówno dla nich, jak i dla ludzi. Mogą jeść cały szpinak, jaki chcą, bez przybierania na wadze, ponieważ nie ma on praktycznie żadnych kalorii i może być spożywany w dużych ilościach bez obaw o przyrost wagi lub spożycie cukru. Ten artykuł zabierze Cię przez niektóre niesamowite korzyści ze szpinaku, więc wiesz, dlaczego powinieneś włączyć ten wspaniały zielony pokarm do swojej diety.

Bogaty w składniki odżywcze

Najbardziej oczywiste zalety szpinaku związane są z jego wysoką zawartością składników odżywczych. W 100g surowego szpinaku znajduje się 13 kalorii i 0,34g tłuszczu. Jest dobrym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Na przykład, szpinak jest doskonałym źródłem witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowych oczu i skóry. Jest również dobrym źródłem witaminy C, która wspiera układ odpornościowy i może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom i grypie.

Szpinak jest również dobrym źródłem żelaza, które jest ważne dla zdrowia krwi w ogóle, jak również witaminy B2, witaminy E, wapnia, magnezu i błonnika. Szpinak jest również dobrym źródłem folianów, które są ważne w zapobieganiu wadom wrodzonym. Ponadto jest źródłem potasu i kwasu szczawiowego.

Poprawia wzrok

Jedną z najbardziej niesamowitych korzyści płynących ze szpinaku jest to, że wykazano, iż jest on pomocny w zapobieganiu i poprawie problemów ze wzrokiem, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, jaskra, a nawet prezbiopia (kiedy twoje oczy nie są w stanie skupić się na bliskich obiektach tak dobrze, jak kiedyś). Karotenoidy luteina i zeaksantyna to pigmenty, które nadają zielony kolor szpinakowi i wielu innym warzywom liściastym. Codzienne spożywanie szpinaku może pomóc w zachowaniu zdrowia oczu, szczególnie w miarę starzenia się.

Wspaniałe dla kości i zębów

Szpinak jest niezwykle bogaty w wapń i żelazo, oba niezbędne dla zdrowych kości i zębów. W rzeczywistości, jedna filiżanka gotowanego szpinaku zawiera około 100% zalecanego dziennego spożycia wapnia. Udowodniono również, że szpinak może pomóc w zapobieganiu pękaniu zębów, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, ze względu na wysoką zawartość wapnia. Szpinak jest również bogaty w magnez i inne minerały, które są przydatne dla zdrowych kości.

Szpinak jest jednym z niewielu warzyw, które są faktycznie bardzo niskokaloryczne, więc może być pomocnym pokarmem dla tych, którzy chcą zarządzać swoją wagą i spożyciem kalorii. W 100g surowego szpinaku, jest tylko około 7 kalorii, a w gotowanym szpinaku praktycznie nie ma kalorii. Szpinak jest również bogaty w błonnik, który może pomóc Ci czuć się pełny na dłużej i jest pomocny w kontroli wagi.

Chroni przed niektórymi rodzajami raka

Szpinak zawiera wiele różnych przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Jedno z badań sugeruje, że regularne jedzenie szpinaku może obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc u kobiet. Inne sugeruje, że jedzenie szpinaku może obniżyć ryzyko raka jajnika u kobiet przed menopauzą.

Szpinak zawiera kaempferol, flawonoid, który może również chronić przed rakiem piersi, a także innymi nowotworami, takimi jak rak jelita grubego, rak trzustki i rak prostaty.

Przy okazji, dlaczego szpinak jest zielony?

Być może zauważyłeś, że większość owoców i warzyw jest jaskrawo kolorowa. Dzieje się tak dlatego, że kolorowe pigmenty mogą chronić rośliny przed niektórymi rodzajami uszkodzeń, takimi jak oparzenia słoneczne, uszkodzenia przez owady i infekcje bakteryjne. Jedzenie szpinaku jest właściwie bardzo dobre dla Ciebie, ale dlaczego jest on zielony, a nie czerwony lub żółty jak inne owoce i warzywa? Odpowiedź jest taka, że szpinak zawiera bardzo mało pigmentów, które powodują zabarwienie w innych roślinach. Dzieje się tak dlatego, że szpinak jest zielonym liściem, a liście nie mają takiej samej potrzeby ochrony jak owoce, które często są wypełnione nasionami i muszą być jaskrawo zabarwione, aby przyciągnąć zwierzęta do ich zjedzenia. Tak więc liście szpinaku są zielone, ponieważ nie mają potrzeby bycia jaskrawo kolorowymi.

Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się szpinakiem. Możesz go gotować na parze, sauté, a nawet jeść na surowo. Możesz dodać go do sałatek, zup, kanapek lub dań z makaronu, a nawet użyć go jako okładu. Możesz również wypróbować różne przepisy ze szpinakiem, takie jak quiches, sałatki ze szpinakiem i bekonem, kremowy szpinak, a nawet placki ze szpinakiem i ricottą.

Jeśli nie jesteś fanem smaku szpinaku, zawsze możesz spróbować różnych sposobów jego przygotowania i gotowania. Możesz również dodać go do innych potraw i przepisów, takich jak smoothie, soki, sałatki i zupy, dzięki czemu możesz cieszyć się korzyściami bez konieczności smakowania go.