3 sosy dla sportowców, bez cukruW świecie żywienia sportowego łatwo jest znaleźć produkty, które mają wysoką zawartość cukru i nie są tak wspaniałe dla zdrowia. Ale na szczęście na rynku jest tak wiele nowych, naturalnych i zdrowych składników, które sprawiają, że niezwykle łatwo jest stworzyć zdrowe wersje sosów bez kompromisów w kwestii smaku. Wszyscy wiemy, że cukier jest dla nas zły. Jednak sportowcy potrzebują więcej energii niż przeciętna osoba podczas treningu - i dlatego unikanie słodkich pokarmów podczas tankowania przed lub po meczu może być wyzwaniem. Cukier daje ci energetyczne "uderzenie", ale również pozostawia cię z katastrofą raczej wcześniej niż później. Ale nie obawiaj się! Zebraliśmy listę 3 sosów dla sportowców bez cukru, które zapewnią Ci ten sam smak - tylko bez negatywnych skutków ubocznych.

Zdrowy sos BBQ dla sportowców

Sos BBQ to świetne źródło witaminy C, która jest antyoksydantem dającym wsparcie odporności. Witamina C może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i udaru. A jeśli potrzebowałeś więcej motywacji, aby wybrać ten sos, jest on również świetnym źródłem manganu, który jest ważny dla twojego metabolizmu, a także pomaga w produkcji kolagenu. Zbyt dużo cukru w diecie może prowadzić do próchnicy zębów, otyłości i cukrzycy typu 2.

Dlatego, aby uczynić ten sos bez cukru, użyjemy syropu klonowego i octu jabłkowego jako słodzika. Ocet jabłkowy ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę wagi i regulację poziomu cukru we krwi. Aby zrobić ten sos, będziesz potrzebować:

Zdrowy sos Teriyaki dla sportowców

Sos Teriyaki jest świetnym źródłem witaminy E i błonnika pokarmowego, który jest ważny dla zdrowego układu pokarmowego. Jest również dobrym źródłem manganu, który jest ważny dla twojego metabolizmu. Jeśli zdecydujesz się na wersję tego sosu bez cukru, możesz użyć składników takich jak syrop daktylowy, miód i syrop klonowy, które są zdrowsze i mniej przetworzone niż biały cukier.

Zdrowy sos marinara dla sportowców

Bazylia, oregano i czosnek to trzy składniki, które powszechnie występują w sosie marinara. Bazylia ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym jest źródłem żelaza, które jest ważne dla twojej krwi, a także pomaga w metabolizmie. Może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Oregano ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest również dobrym źródłem żelaza, wapnia i witaminy A. Czosnek jest bardzo pożywnym i zdrowym warzywem. Ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka.

Zdrowa alternatywa ketchupu

Ketchup to dobrze lubiana przyprawa, ale niestety większość marek jest napakowana cukrem i konserwantami. Istnieje jednak kilka marek ketchupu, które mają niską zawartość cukru. Jedną z nich jest Good Food. Ta alternatywa ketchupu jest dobrym źródłem witamin A i C, jak również wapnia i żelaza. Ma również niską zawartość sodu, co jest ważne dla utrzymania nawodnienia podczas ćwiczeń.

Zdrowa alternatywa majonezu

Majonez to kolejna przyprawa, która często ma wysoką zawartość cukru i sodu. Na szczęście istnieje kilka marek majonezu, które są niższe w sodzie i cukrze. Jednym z tych alternatyw majonezu jest wykonany przez Uncle Bud's. Ta marka majonezu nie ma dodatku cukru i jest dobrym źródłem witamin A i C. Chociaż ten majonez ma niższą zawartość sodu, nadal powinien być spożywany z umiarem przez sportowców, ponieważ zbyt duża ilość sodu może zakłócić nawodnienie.

Oprócz dodawania smaku do posiłków, sosy te mogą być również stosowane jako przyprawa dla zdrowia. Używanie sosów, które mają niską zawartość cukru, sodu i kalorii, może pomóc Ci w utrzymaniu zdrowej diety, nawet jeśli jesz sam. Sosy te stanowią również świetny prezent dla członków drużyn sportowych i trenerów. Mogą być używane do dodawania smaku do przekąsek, sałatek i innych potraw. Można je również stosować jako sos do maczania kurczaka, frytek i nie tylko. Przy wyborze sosu należy zwrócić uwagę na składniki wymienione na etykiecie, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla Ciebie. Należy również pamiętać, że sosy te są najlepsze, gdy dodaje się je do dania pod koniec procesu gotowania, aby zachować ich smak i składniki odżywcze.

Sos to coś, co jest powszechnie używane w naszym codziennym gotowaniu i jedzeniu. Jednak możemy nie zdawać sobie sprawy, że wspólne kupione sosy sklepowe, których używamy, mogą zawierać tonę niechcianych, dodanych cukrów. Robiąc własne sosy w domu ze świeżych, pełnych pokarmów, które są nieprzetworzone i wolne od dodanych cukrów, możesz zrobić pyszne sosy, które nadal będą smakować świetnie, ale będą lepsze dla Ciebie. To powiedziawszy, zawsze powinieneś zwracać uwagę na fakty żywieniowe i składniki na opakowaniu przy zakupie gotowych sosów, aby upewnić się, że nie są one obciążone niechcianymi cukrami. Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki sportowe i zdrowie, musisz zwracać uwagę na to, co wkładasz do swojego organizmu. Następnym razem, gdy będziesz miał ochotę na smaczny sos, dlaczego nie wybrać zdrowszej opcji, która nadal smakuje świetnie?